حاج رضا سه شنبه 19 اردیبهشت 1396 10:53 ق.ظ نظرات ()

گروه سیاسی «نسیم آنلاین»::حادثه معدن زمستان یورت آزادشهر تا کنون قریب به 40 نفر از کارگران معدن را به کام مرگ کشانده است. این حادثه روز چهارشنبه 13 اردیبهشت رخ داد و امداد رسانی به آسیب دیدگان همچنان در این معدن ادامه دارد.

حسن روحانی بعد از گذشت 5 روز از حادثه با سفر به استان گلستان در محل معدن حضور یافت ولی اعتراض‌های کارگران و خانواده‌های آنها که از بی توجهی مسئولین به معدنچیان این معدن گلایه‌مند بودند باعث شد رئیس‌جمهور به سرعت معدن را ترک کند. این اتفاق در رسانه های کشور و افکار عمومی بازتاب گسترده ای داشت و حالا «نسیم آنلاین» در گفتگو با چندتن از نمایندگان مجلس و کارنشاسان امر به تحلیل و ارزیابی این واقعه پرداخته است.


اعتراض انباشته معدنچیان نسبت به بی‌توجهی دولت، در معدن یورت سرباز کرد

مهدی فضائلی کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با خبرنگار «نسیم آنلاین»، در خصوص اعتراض روز یکشنبه معدنچیان معدن یورت زمستان به روحانی اظهار داشت: آن چیزی که از تصاویر منتشر شده، صحبت‌هایی نماینده معدنچیان در مقابل رئیس جمهور و نوع واکنش معدنچیان برمی‌آمد خشم فروخرده‌ای بود که سر باز کرده است.

فضائلی تاکید کرد: این خشم ناشی از بی‌اعتنایی و کم توجهی است که طی سالیان اخیر به طبقات محروم و مستضعف جامعه صورت گرفته است و این معدنچیان یکی نمونه‌ای از آن هستند.

وی با اشاره به اینکه پیش از این هم به مناسبت روز کارگر در مراسمی که برگزار شد شاهد اعتراض بخش قابل توجهی از کارگران به آقای روحانی بودیم اظهار داشت: شعارهایی که آنجا داده شد در کشور بی‌سابقه است و اتفاقاتی که دارد می‌افتد هم خیلی جای تامل دارد.

این کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: این اعتراضات بیانگر بی‌توجهی و بی‌اعتنایی جدی است که طی این سال‌های اخیر به این بخش از اقشار جامعه صورت گرفته و اینها نمونه‌هایی از این اعتراضات هستند که خودش را نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه رفتن رئیس جمهور به معدن یورت اقدام مثبتی بود که باید از آن تقدیر کرد اظهار داشت:‌ با این حال این اقدام خیلی دیر اتفاق افتاد.

 

از سرکشی دیرهنگام رئیس‌جمهور از معدن بیشتر برداشت انتخاباتی می‌شود تا رسیدگی واقعی

فضائلی خاطر نشان کرد: متاسفانه از بیشتر حرکت‌هایی که این روزها انجام می‌شود چه در بخش مالی و افزایش‌هایی که در پرداخت‌ها صورت گرفته و چه رفتن به محیط‌هایی مثل معدن برداشت تبلیغاتی و انتخاباتی می‌شود تا رفتاری که اصالت و واقعیتی داشته باشد و همین مساله هم باعث می‌شود که مردم و معدنچیان اینگونه معترض شوند.

وی با اشاره به اینکه در تصاویر منتشر شده از اعتراض‌های روز گذشته، نماینده کارگرها به صراحت می‌گوید ما این مشکلات را داشتیم و جلوی فرمانداری مسائل خود را مطرح کردیم اما با ما برخورد کردند اظهار داشت: اعتراضاتی که روز گذشته اتفاق افتاد دارد یک چنین عقبه‌ای دارد و یک مرتبه این اتفاق‌ها نیفتاده است.

این کارشناس مسائل سیاسی افزود: حقوق‌های عقب افتاده‌، مشکل بیمه و مشکلات فنی و ایمنی که در طول این سال‌ها معدنچیان در محیط کارگاه‌ داشتند و کسی به آنها توجهی نمی‌کرده همه انباشته شده و این حادثه رخ داد و همین مساله باعث شده تا این‌ها روز یکشنبه سرباز کند.

وی تاکید کرد: حضور رئیس جمهور بعد از اتفاقات زیادی که کارگران پیش سر گذاشتند نوشدارو بعد از مرگ سهراب است و این اعتراضاتی که اکنون سرباز کرده نتیجه فشارهایی است که برای آنها به وجود آمده است.

 

بارها و بارها فریاد زدیم به داد کارگران برسید؛ دل آنها از مدیران روحانی خون است

حسینعلی حاجی‌دلیگانی نماینده مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار «نسیم آنلاین»، در خصوص اعتراض روز یکشنبه معدنچیان معدن یورت زمستان به روحانی با بیان اینکه ما بارها و بارها در مجلس فریاد کردیم که به داد کارگران و ایمنی آنها و به داد کسانی که کار می‌کنند ولی کارفرما آنها را بیمه نمی‌کند برسید اظهار داشت: کارگران زحمت‌کشی که به این شکل و با این شرایط سخت زحمت می‌کشند ولی متاسفانه از کمترین حقوق برخوردار هستند، همین کارگران و خانواده آنها دلشان از مدیرانی که در دوران آقای روحانی خون است.

حاجی‌دلیگانی با بیان اینکه مردم دیده‌اند چه پول‌های هنگفتی به عنوان حقوق‌های نجومی در دولت برداشت شد اظهار داشت: مردم منتظر هستند در یک شرایط و از جمله وقتی که خود روحانی را می‌بینند، برسر او که مصوب این همه ناعدالتی می‌دانندش فریاد کنند و ناراحتی خود را به وی اعلام کنند.

وی با بیان اینکه آقای روحانی نه تنها در معدن یورت بلکه هر جایی که حضور پیدا می‌کند با همین اعتراضات روبرو است اظهار داشت: همین مساله باعث شده تا سفرهای انتخابات آقای روحانی به استان‌ها به نوعی کمتر شود و یا به حال تعلیق در آورد؛ علت آن هم این است که آقای روحانی 4 سال رئیس‌جمهور بودند و مردم مشاهده می‌کنند آن چیزی که وعده داده بود و آن چیزی را که با می‌بایستی انجام می‌داد اتفاق نیفتاده است.

این نماینده مجلس با بیان اینکه روحانی همه فرصت نزدیک چهار سال خود را در سبد مذاکرات با 1+5 گذاشت اظهار داشت: آن‌ها هم با فشارهایی که آوردند حق ما را تضییع کردند؛ آن چیزی که می‌بایستی ما می‌دادیم را از ما گرفتند و آن چیزی که آنها می‌بایست می‌داند را نداده‌اند.

وی با بیان اینکه 5+1 هر روز برخی از موارد تحریم‌ها را شدیدتر کرده‌ است اظهار داشت: مثلا در خصوص انتقال یا برداشت وجوه شرایط را بدتر کرده‌اند؛ همچنین یادمان نمی‌رود که بعد از برجام در جایی 2 میلیارد دلار و در لوکزامبورگ 1.6 میلیارد از حساب‌های ما برداشت کردند.

حاجی‌دلیگانی تاکید کرد: همه مسائل دست در دست هم داده و هر روز از آقای روحانی تصویر بدتری ساخته می‌شود و به همین دلیل دیگر رویکرد مردم به سمت وی نیست.

وی در پایان اظهار داشت:‌ به خاطر رعایت حال آقای روحانی که بالاخره چهارسال رئیس جمهور کشور بودند انتظار را دارم در این شرایط به نوعی انصراف خود را اعلام کنند تا در جای دیگر که متناسب با روحیاتشان باشد از وی استفاده شود.

 

اعتراض‌ کارگران نتیجه کم کاری و عدم توجه دولت روحانی است

محمد علی موسوی نماینده سابق مجلس در گفتگو با خبرنگار «نسیم آنلاین»، در خصوص اعتراض روز یکشنبه معدنچیان معدن یورت زمستان به روحانی با بیان اینکه دولت این موضوع را نادیده گرفت و وزیر کار آنگونه که باید به این مساله نپرداخته بود اظهار داشت: در موضوع امنیت جانی وقتی یک فردی می‌‌خواهد یک طبقه خانه را درست کنند هم باید کلی مقررات را رعایت کند تا امنیت جانی و امینی افراد رعایت شود ولی در موضوع انفجار معدن این مسائل رعایت نشد و براساس همین موضوع آنها باید پاسخگو باشند و این اعتراضی که انجام شده هم به حق است.

موسوی با بیان اینکه این اعتراض‌ها نتیجه کم کاری و عدم توجه دولت است اظهار داشت: دولت وزیر مربوط برای رسیدگی به این مشکلات دارد؛ وزیر کار و وزیر صنایع باید سر می‌زدند و در اینجا مسئول هستند، کار آنها فقط گرفتن مالیات و موافقت اصولی نیست بالاخره اینجا کار فرمایی داشته و آنها کوتاهی کرده‌اند؛ وظیفه این وزرا است که کارفرما را وادار به ایمن‌سازی معدن کنند.

وی تاکید کرد: اعتراض کارگران به حق است و دولتی‌ها مسئول رسیدگی به وضع آنها بوده‌اند که نرسیده‌اند حتی اگر قبلی‌ها نرسیده باشند هر دولتی که برسر کار می‌آید باید برود سربزند و جوابگو باشد.

این نماینده سابق مجلس بازدید روز یکشنبه روحانی از معدن بعد از گذشت 5 روز از حادثه را انتخاباتی دانست و با بیان اینکه زمان انتخابات کاندیداها به هرجایی سرک می‌کشند خاطرنشان کرد: مخصوصا بعضی از کاندیداها که خود را در معرض سقوط می‌بینند به امید رای آوری به هر سوراخ و سنبه‌ای سرمی‌زنند.

وی افزود: از دیگر نمونه کارهای انتخاباتی که در این مدت توسط دولت انجام شد افتتاح‌هایی فوری است که نتیجه 10 سال و 15 سال کار را به نام خود می‌زنند مثلا همین پروژه ستاره خلیج فارس که الان افتتاح شد کار آن در دولت قبلی انجام شده بود و امروز می‌روند و آن را افتتاح می‌کنند یا یکی روزی احمدی‌نژاد می‌رود مثلا جاده قم گرمسار را افتتاح می‌کند بعد آقای روحانی می‌رود مثلا گارد ریل آن را افتتاح می‌کند این‌ها چیزهایی نمایشی است که مردم می‌بینند و اینگونه به آن اعتراض می‌کنند.