حاج رضا یکشنبه 24 اردیبهشت 1396 11:46 ق.ظ نظرات ()
به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، خبرگزاری آسوشیتدپرس (AP)  با انتشار گزارشی به انتخابات ریاست جمهوری ایران پرداخته و با اشاره به گسترش مشکلات اقتصادی در شرایط کنونی، از احتمال حمایت اشخاصی که با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می کنند از آیت الله رئیسی سخن به میان آورده است.


در این گزارش آمده است:
«تلاش روحانی برای حفظ عنوان ریاست جمهوری در چهار سال پیش رو، در حالی صورت می پذیرد که رای دهندگان ایرانی نسبت به شرایط کنونی و توافق هسته ای که بهره چندانی برای آن ها نداشته است، گله مند هستند.

 

در حالی که رقبای روحانی به قشر فقیر جامعه وعده کمک داده اند، روحانی به شدت نیازمند حمایت تمامی اشخاصی  است که ممکن است به او رای دهند؛ اما حتی برخی از حامیان او هنوز مردد هستند و اشخاصی که در دوره قبل به او رای داده اند عنوان می کنند که دیگر از او حمایت نخواهند کرد.

 

در صورتی که هیچ یک از نامزدها نتواند اکثریت آراء را به خود اختصاص دهد، انتخابات به دور دوم کشیده خواهد شد و هم اکنون نشانه های هشدار پیش روی روحانی قرار داد؛ بزرگترین رقیب پیش روی روحانی، عدم مشارکت اشخاصی است که در دور گذشته به او رای داده اند؛ موضوعی که علت اصلی آن نگرانی های اقتصادی است.

 

هرچند توافق هسته ای، صادرات نفت ایران را افزایش داده و توافق هایی برای خرید هواپیما را در پی داشته است اما بیکاری گسترده و تورم شدید هنوز نگرانی های اصلی است که به قدرت خود باقی مانده اند؛ جوانان ایرانی از دانشگاه ها فارق التحصیل می شوند اما فرصت شغلی پیش روی آن ها نیست. می توان گفت که بحران اقتصادی و تصاویر بی خانمان ها، هم ملت ایران و هم خود روحانی را شوکه کرده است.

 

در این میان، روحانی در سفر به گلستان پس از فاجعه معدن، توسط معترضین به باد طعنه گرفته می شود و کارگران معدن به خودروی او حمله می کنند.

 

هر چند روحانی در میان شهرهای بزرگ محبوبیت داشته باشد اما یک سوم رای دهندگان در شهرهای کوچک تر و شهرستان ها زندگی می کنند و در روستاها نیز شرکت در انتخابات به 90 درصد می رسد.

 

بزرگترین چالش روحانی از سوی سید ابراهیم رئیسی است که وعده داده است از قشر نیازمند و فقیر حمایت کند و یارانه آن ها را افزایش دهد.

 

یکی از اعضای موسسه واشنگتن در این رابطه می گوید: "اوضاع اقتصادی در ایران خوب نیست؛ هر چند روحانی به توافق هسته ای دست یافت اما مردم می خواهند از توانایی نامزدها در حل مشکلات اقتصادی بشنوند."

 

فعالان اصلاح طلب نگران هستند که رئیسی و قالیباف با وعده هایی که داده اند، حمایت قشر نیازمند جامعه را به دست آورند و موضوعی که از آن ها هراسناک می کند، عدم شور و شوق در طبقه متوسط ایران و رای دهندگان تهرانی است که بیشتر لیبرال اند.

 

یکی از فعالان اصلاح طلب در این رابطه می گوید: "محال است که ارتش فقرا و بیکاران، وعده افزایش پرداخت نقدی به مردم نیازمند را نادیده بگیرند."»