حاج رضا یکشنبه 4 تیر 1396 10:05 ب.ظ نظرات ()
مرداد 1366 ناو بریجتون آمریکا در جریان اسکورت نفتکش‌ها روی مین‌هایی رفت که رزمنده های نیروی جوان دریایی سپاه ایران پیش از رسیدن ناو در آن محدوده رها کرده بودند. خسارت فراوان بود. آمریکایی‌ها تجربه این حادثه را دقیق بررسی و تدوین کردند. بر اساسش چندین دوره آموزشی طراحی کردند؛ ناوهای جنگی را آموزش دقیق دادند و در نهایت امتحان گرفتند. ناو ساموئل‌بی‌رابرتز نیروی دریایی آمریکا و نفراتش برتر شدند، پس به خلیج‌فارس اعزام شدند. در فروردین 1367 با وجود حفاظت‌های قوی دریایی این ناو جنگی، رزمنده‌های شجاع و مومن نیروی دریایی سپاه توانستند تنها نیم ساعت قبل از رسیدن ناو ساموئل بی رابرتز در مسیر حرکت ناو مین‌ها را رها کنند. تیم حفاظتی ناو ساموئل نتوانسته بود متوجه شود. ناو روی مین رفت، انفجارها بسیار شدیدتر از آن چه بود که در مورد ناو بریجتون رخ داد اما با توجه به دوره آموزشی طی‌شده توسط پرسنل ناو ساموئل خسارت جانی بسیار کمتر و خسارت مادی چندین میلیون دلار کمتر شد.

ما در ثبت تجربیات، تدوین دوره‌های آموزشی بر اساس تجربه‌ها بسیار ناتوان هستیم پس از یک سوراخ چند بار گزیده می‌شویم. اغلب از صفر شروع می‌کنیم. برآورد دقیقی از خسارت‌ها و نقاط ضعف و قوت یک حادثه و بحران ملی و حتی از یک موفقیت بزرگ نداریم تا چه رسد به آن که بر اساس آن، دوره آموزشی تعریف کنیم، دوره را اجرایی کنیم تا از آن پس آسیب کمتری ببینیم.
اخیراً وزارت تعاون ،کار و رفاه اجتماعی اجرای طرحی با عنوان «مهارت آموزی در محیط کار واقعی» را با صدور دستورالعملی آغاز نموده است که در آن، هر واحد صنفی یا کارگاهی با هر تعداد کارگری میتواند افراد بالاتر از پانزده سال را به عنوان کارآموز جذب نماید بدون این که ایشان را مشمول قانون کار، بیمه و دریافت مزد بدانداین طرح که ظاهرا به دنبال افزایش مهارت آموزی، توانمندسازی متقاضیان کار و در نهایت افزایش اشتغال است، میتواند موجب عدم تمایل کارفرمایان به جذب کارگر و انجام تکالیف قانونی در قبال ایشان و نهایتا موجب تضییع حقوق کارگران شاغل در کارگاه ها و یا متقاضیان کار نیمه ماهر یا ماهر گردد. متولی این طرح معاونت اشتغال وزارت کار است، لیکن معاونت روابط کار همین وزارتخانه محترم که مکلف به تنظیم روابط کارگران و کارفرمایان و همچنین صیانت از نیروی کار است، با آن مخالف بوده است که نهایتا وزیرمحترم حق را به معاونت اشتغال و اجرای این طرح داده است. این طرح با مبحث اول فصل پنجم قانون کار با موضوع کارآموزی که کارآموزان را مشمول قانون کار و محق به بیمه و دریافت مزد میداند، در تعارض است به نحوی که پیگیریهای مجامع صنفی کارگری از طریق دیوان عدالت اداری، این طرح را در آستانه ابطال قرار داده است. بدیهی است که اگر دولت به اجرای چنین طرحهایی اصرار دارد ابتدا باید موانع قانونی آن را با اصلاح قانون کار مرتفع نماید و ثانیاً نباید حقوق کارآموزان اینقدر نادیده گرفته شود که امنیت شغلی کارگران شاغل یا جویندگان کار ماهر و نیمه ماهر در معرض خطر قرار گیرد.
آنهایی که عاشق رابطه با آمریکاییها هستند ای کاش قبل از ورود به صحنه عملیات و مبارزه با بیکاری حداقل مانند ناو آمریکایی ساموئل بی رابرتز نگاهی هم به تجربیات گذشتگان می انداختند قرار است از یک سوراخ چند بار گزیده شوید؟؟


   ‏https://t.me/Drsalmanassadi