حاج رضا جمعه 7 مهر 1396 03:41 ب.ظ نظرات ()
دیروز خبری در برخی رسانه‌ها منتشر شد مبنی بر این که ظریف در مصاحبه با الجزیره گفته است که اگر آمریکا از برجام خارج شود ایران نیز خارج خواهد شد که قصد داشتم از این بیان قاطعانه و هرچند دیرهنگام تقدیر کنم که خود الجزیره و رسانه‌های دیگر نقل قول قبلی را به این شکل اصلاح کردند که وزیر امور خارجه ایران گفته است: «اگر واشینگتن تصمیم بگیرد که از توافق اتمی خارج شود، ایران نیز گزینه خروج از برجام و سایر گزینه‌ها را در اختیار دارد» که احساس کردم بجای تقدیر از آقای ظریف باید از او سوال کنیم مگر راه حلی غیر از این دو گزینه هم وجود داشت که ایران بخواهد انتخاب کند و این که آیا بیان این جمله بدیهی چه اثری جز مضحکه شدن و نشانه تزلزل و بلاتکلیفی دارد؟!
چرا آقای ظریف این امکان را برای آمریکا محتمل نگه میدارند که میتواند هم از اجرای تعهداتش در برجام فرار کند، هم به تشدید تحریمها بپردازد، هم دیگران را برای عدم پایبندی به تعهداتشان تحت فشار گذارد و در عین حال نیز ایران را تحت محدودیتها و نظارتهای شدید نگه دارد و با حفظ اعمال فشار به آژانس اتمی، همان محدودیتها و نظارتها را تشدید هم بنماید؟! چرا آقای ظریف با اعلام قطعی خروج ایران از برجام در صورت پاره کردن آن توسط آمریکا (همانطوری که امام خامنه‌ای گفته بودند) محاسبات زیاده‌خواهانه آمریکا را به هم نمیزند و پیام حاکمیت واحد را نمیرساند؟! نکند فکر میکند اروپا در برابر اعمال تحریمهای سخت‌گیرانه آمریکا علیه ایران، مقابل آمریکا که او را کدخدای اروپا میخواندند می‌ایستد؟! چطور نمیبیند که همینک که برجام مثلا برقرار است، بانکها و شرکتهای غربی از ترس تهدیدهای آمریکا و تحریمهای احتمالی آتی او با ایران وارد همکاری نمیشوند، چه رسد به زمانی که آمریکا رسما خروجش از برجام را اعلام و به عملی کردن تهدیدها اقدام نماید؟!

اشتباه مهلک دیگری که دیروز در سخنان ظریف رخ داد القای حاکمیت دوگانه در ایران است! وقتی او میگوید اگر آمریکا از برجام خارج شود منتقدان برجام، دست بالا را خواهند داشت خود به خود حاکمیت دوگانه القا میشود درحالی که این القا نه یک حقیقت است، نه عزتمندانه و نه به مصلحت کشور! متاسفانه آقای ظریف از این شیوه غیر دیپلماتیک در قاطی کردن مسائل داخلی و موضع گیریهای بین‌المللی حتی به قیمت القای حاکمیت دوگانه در کشور قبلا هم استفاده کرده است. ظریف در سال ۲۰۰۴ و در حاشیه مذاکرات سعدآباد با البرادعی مسئول وقت آژانس اتمی صحبت میکرد که سخنانش توسط دوربینی به صورت تصادفی ضبط و منتشر شد یا مصاحبه او با هاله اسفندیاری که در سال ۱۳۹۳ انجام شد و آقای ظریف در این مصاحبه‌ها آمریکا را مقصر تقویت غرب‌ستیزان و در واقع تضعیف غربگرایان در داخل کشور معرفی میکرد یا موارد دیگری که میتوانید مستنداتشان را در این مطلب t.me/nazokbin/1438 مشاهده کنید که این گونه سخنان این امکان را برای دشمنان تقویت میکند که میتوانند با مانور بر برخی مسائل میتوانند در حاکمیت شکاف و اختلاف ایجاد کنند.

#سیاوش_آقاجانی 
@nazokbin