حاج رضا یکشنبه 1 بهمن 1396 06:21 ب.ظ نظرات ()
اشتباه است اگر فکر کنیم اعتراضات و آشوبها، صرفا منشأ خارجی دارد. 

1️⃣ ضلع اول پروژه اعتراضات براندازانه در کشور، ناکارآمدی و ایجاد و انباشت نارضایتی در بخشی از جامعه توسط #مسئولین است. 
2️⃣ ضلع دوم این پروژه، #ناامن سازی و دعوت به #آشوب و اعتراض خیابانی و حتی مسلحانه به این بهانه توسط مزدوران و گروهکهای تروریستی است.
3️⃣ و ضلع سوم آن، فشار سیاسی و تحریم از خارج کشور به سردمداری آمریکا، اسرائیل و عربستان سعودی است. 

 مسئولان نفوذی بار اصلی پروژه یا پروسه اعتراضات براندازانه را به دوش میکشند.
درست در ایام پس از اغتشاشات، در کمال ناباوری قانون تقلیل حقوق بازنشستگان و پاداش پایان خدمت کارمندان دولت در مجلس تصویب شد! (به بهانه حقوقهای نجومی!)
دولت و برخی نمایندگان مجلس همچنان بر حذف 33 میلیون یارانه بگیر اصرار دارند! (میگویند پردرآمدها اما عملا یارانه معلولان و مستمری بگیران  بهزیستی و ... را قطع کرده اند). 

 


بی توجهی تعمدی دولت به مالباختگان موسسات مالی، 
تداوم مشکلاتی مثل آلودگی هوا، 
رونمایی از کشتی مطلاّ درست در ماهی که برخی را به بهانه گرانی و فقر به خیابان کشاندند و.. همگی ابعاد این "ناراضی تراشی عمدی" هستند.

بخشی از بار سنگین  ناراضی تراشی هم به شکل روحی و  روانی دنبال میشود. برخی چهره های اصلاح طلب و  لیبرال و رسانه های بیگانه  و دنباله های داخلی آنها این نقش مهم را ایفا میکنند:
 القای احساس فلاکت و بدبختی و عقب ماندگی در موضوعات مختلف، (اصطلاحا روی اعصاب مردم رفتن و منفی نگری) با آمارسازی های دروغین،
بزرگنمایی از بودجه مراکز مذهبی و بی توجهی به بودجه هنگفت وزارتخانه های رفاه و بهداشت و.. و عملکرد ضعیف آنها و.. همگی در همین راستا انجام میشود.
 اسفناک آنکه در این ورطه، برخی رسانه های انقلابی! هم به بهانه انتقادات  جناحی به این احساس بدبختی و محرومیت دامن میزنند. 
 تد گار میگوید: احساس محرومیت از خود  محرومیت مهمتر و خطرناکتر است. بخش بزرگی از جامعه ممکن است در وضعیت اقتصادی نسبتا مطلوب باشند اما حس محرومیت و تبعیض و فقر و شکاف طبقاتی، که بیشتر جنگ روانی و رسانه ای است، ممکن است آنها را به اعتراض و شورش بکشاند. 

نتیجتا آنکه  دولت و مسئولین در دستگاههای مختلف باید بصورت ماهیانه بصورت شفاف (نه آمارسازی روتین و دروغین) گزارش دهند که کارنامه کاری آنها چه بوده است! این یکی از راه حلها برای شناخت سره از ناسره است. 

محمد عبدالهی