حاج رضا پنجشنبه 7 تیر 1397 04:06 ب.ظ نظرات ()


آیا لاشه سگ را بیرون آورده ایم؟
حکایت لاشه سگ و روزگار ما
"نابودی مردمان پیش‏تر از شما از آنجا بود كه اگر سرشناسى دزدى می‏ كرد، رهایش می‏ ساختند و چون ناتوانى دزدى می‏ نمود، مجازاتش می‏ كردند."

لاشه سگنقل است که در زمان‌های دور، روستایی بود که فقط یک چاه آب آشامیدنی داشت. یک روز سگی به داخل چاه افتاد و مرد. آب چاه دیگر غیر قابل استفاده بود. روستاییان نگران شدند و پیش مرد خردمندی رفتند تا چاره کار را به آنان بگوید. 
مرد خردمند به آنان گفت که صد سطل از چاه آب بردارند و دور بریزند تا آب تمیز جای آن را بگیرد.
روستاییان صد سطل آب برداشتند، اما فرقی نکرد و آب کثیف و بدبو بود. دوباره پیش خردمند رفتند. 
او پیشنهاد کرد که صد سطل دیگر هم آب بردارند. روستاییان این کار را انجام دادند اما باز هم آب کثیف بود. روستاییان بنابر گفته مرد خردمند برای بار سوم هم صد سطل آب از چاه برداشتند، اما مشکل حل نشد.
مرد خردمند گفت:"چطور ممکن است این همه آب از چاه برداشته شود ،اما آب هنوز آلوده باشد؟ آیا شما قبل از برداشتن این سیصد سطل آب، لاشه سگ را از چاه خارج کردید؟"
روستاییان گفتند: "نه، تو گفتی فقط آب برداریم نه لاشه سگ را!"

***************
این دقیقا حکایت اوضاع روزگار ماست:
 برای پیروزی  در میدان مبارزه  اقتصادی ،  می بایست اول ریشه های فساد را شناخت و عوامل اصلی فساد اقتصادی را ریشه کن کرد تا زمانی که ریشه ها را نشناخته ایم و یا شناخته ایم اما دست به ترکیب آن نمی زنیم و سعی نمی کنیم آنها را نابود و یا مجازات کنیم  وضعیت اقتصادی روز به روز بدتر  خواهد شد .

رسول خدا صلی الله علیه و آله :
اِنَما اَهْلَکَ الَذینَ مِنْ قَبْلِکُمْ اَنـَهُمْ کانوا اِذا سَرَقَ فیهِمُ الشَریفُ تَرَکوهُ وَاِذا سَرَقَ فیهِمُ الضَعیفُ اَقاموا عَلَیْهِ الْحَدَ؛
نابودی مردمان پیش تر از شما از آنجا بود که اگر سرشناسی دزدی می کرد، رهایش می ساختند و چون ناتوانی دزدی می نمود، مجازاتش می کردند.
نهج الفصاحه، ح ۹۴۳

منطقا قبل از کاشتن دانه؛ اول باید علف های هرز را از زمین بیرون کشید و قبل از میزبانی از صلح و صفا و یکدلی و رونق:

 "آیینه شو وصال پری طلعتان طلب
اول بروب خانه دگر میهمان طلب"

صائب تبریزی