حاج رضا سه شنبه 6 شهریور 1397 10:50 ب.ظ نظرات ()
ماجرای شهیدی که دو زن داشت؛
بنیاد شهید بارها این خانم را از کرج به تهران می‌کشانده و یک جواب درستی به ایشان نمی‌داده و هر بار فقط به وعده‌ای او را مشغول می‌کرده است.
بنیاد شهید چرا در مقابل حکم قاضی تمکین نمی کند

گروه اجتماعی: داستان پر غصه تعدادی از خانواده‌های شهید که گله‌مندی‌هایشان را در خصوص بعضی بی‌عدالتی‌ها و برخوردهای ناصواب تعدادی انگشت‌شمار از کارمندان و یا مجموعه‌های بنیاد شهید به سایت بولتن نیوز ارسال می‌کنند، واقعاً باعث تأثر و نگرانی ما شده است.

خبرنگار بولتن نیوز لازم دید در این مورد کار رسانه‌ای کند تا مسئولین بنیاد شهید که حتماً در این خصوص بی‌اطلاع و یا بد توجیه شده‌اند نسبت به حل مشکلات خانواده‌های شهدا اقدام کنند و با بعضی از کارمندان و مجموعه‌هایی که موجب اذیت، سرگردانی و بلاتکلیفی خانواده‌های شهدا و جانبازان عزیز شده‌اند برخورد لازم را داشته باشند.

حکم قاضی چرا اجرا نمی‌شود

داستان در خصوص جانبازی است که در اولین روز سال 92 به علت آمبولی ریه به شهادت رسید. هرچند به علت اینکه خانواده شهید اطلاع نداشتند و کسی هم به آن‌ها یادآوری نکرده بود که برای اثبات شهادت این جانباز می‌بایست وی را کالبدشکافی کنند تا با تأیید شهادت وی به علت آمبولی ریه که از عوارض شیمیایی بودن می‌باشد، حکم شهادت وی را بنیاد صادر کند و درنهایت حکم این جانباز شهید به نام جانباز متوفی در بنیاد شهید ثبت شد.

این جانباز دارای دو همسر بوده که در هنگام شهادت در منزل همسر دوم خود و در خانه وی به شهادت و یا به قول بنیاد فوت می‌کنند و بعد از شهادت وی خانواده اول ایشان جنازه این جانباز را تحویل و در روستای محل تولدش بدون کالبدشکافی دفن می‌کنند.

همسر دوم ایشان بعد از شهادت وی و گذشت چند ماه درخواست رسیدگی به وضعیت زندگی خود را می‌کند اما بنیاد اعلام می‌کند که ایشان باید مدرکی دال بر اینکه ایشان، همسر دائم این جانباز بوده است را ارائه کند تا به ایشان نیز همچون همسر اول وی، حقوق و مزایا پرداخت نمایند، اما چون ازدواج دوم ایشان که با این خانم بوده است به دلایلی مشخص در شناسنامه آن‌ها درج نشده بود و مدرکی هم که به‌صورت دفترچه‌ای این ازدواج ثبت‌شده بود، به‌صورت مشکوکی مفقودشده بود. به همین خاطر بنیاد به‌هیچ‌وجه قبول نمی‌کند که ایشان همسر عقدی شهید می‌باشد بااینکه فیلم عقد این خانم با این جانباز وجود داشته که توسط عاقد عقد دائم خوانده می‌شود و شاهدانی که در مراسم ازدواج و عقد آن‌ها حضور داشتند، اما بنیاد به‌هیچ‌وجه این مدارک را قبول نکرده و اصرار می‌کند اگر می‌خواهید بنیاد شهید شما را تحت سرپرستی خود قرار دهد حتماً باید اثبات زوجیت کند.

برای حل این مشکل و اثبات زوجیت دائم و به اصرار خود بنیاد شهید درنهایت به‌وسیله خیرینی که وضعیت اقتصادی این خانم محترم را می‌دانستند برای وی وکیلی انتخاب می‌کنند تا بتواند اثبات کند که همسر شرعی و دائم جانباز شهید است و بعد از دو سال نیم پیگیری و جلسات مختلف و حضور شاهدان و حتی عاقد در دادگاه، حکم اثبات زوجیت دائم این خانم بعد از بررسی‌های مفصل صادر می‌شود.

اما بنیاد شهید یا درواقع کارشناسی که در مجموعه حقوقی بنیاد مشغول بکار می‌باشد به‌وسیله همسر اول ایشان با وکالت وکلای بنیاد شهید به این حکم اعتراض می‌کنند و با این اعتراض، مجدداً پرونده توسط دادگاه تجدید بررسی و مجدداً حکم تأیید می‌گردد و به بنیاد شهید و مراجع مربوطه حکم قطعی ابلاغ می‌شود که درنتیجه این خانم ... همسر شرعی و دائمی جانباز متوفی می‌باشد و دارای همه حق‌وحقوق قانونی ازجمله همچون همسر اول در ارث و همه موارد قانونی، می‌بایست با وی همچون یکی از وراث برخورد شود اما با نهایت تعجب بازهم کارشناس حقوقی در بنیاد شهید بی‌هیچ دلیلی این حکم را زیر سؤال برده و حکم را اجرا نمی‌کند.

نکته مهم: در طول 5 سال گذشته بنیاد شهید بارها این خانم را که مدت شش سال همسر این جانباز شهید بوده را از کرج به تهران می‌کشانده و یک جواب درستی به ایشان نمی‌داده و هر بار فقط به وعده‌ای او را مشغول می‌کرده است و البته مسائلی نیز وجود دارد از برخوردهای تند و حتی به نحوی تهدید تلویحی که از پیگیری ایشان را منصرف کنند که در صورت پیگیری بنیاد شهید و مسئولین مربوطه به آن‌ها فرد تهدیدکننده و نحوه تهدید نیز اعلام خواهد شد.

در طی این مدت تعداد زیادی از دوستان شهید و یا کسانی که به نحوی ایشان را می‌شناختند و افراد مسئولی که بامطالعه پرونده این جانباز شهید به اجحافی که به این خانم شده است آگاه شده بودند برای احقاق حق این خانم به بنیاد شهید نامه نوشتند و خواستار مساعدت و رسیدگی به وضعیت این خانم شدند اما متأسفانه در بنیاد شهید یک کارشناس حقوقی به دلایلی که بازهم در صورت پیگیری بنیاد شهید به اطلاع آن‌ها رسانده می‌شود جلوی جریان افتادن پرونده ایشان و پرداخت حق‌وحقوق ایشان را گرفته است.

و با توجه به کارشکنی‌های این کارشناس بارها توسط کسانی که این موضوع را پیگیری می‌کردند با توجه به ناامید شدن از رسیدگی به مشکل ایشان به خاطر برخوردهای کارشناس این پرونده که نامش در نزد بولتن نیوز محفوظ است به این خانم پیشنهاد دادند از دست این شخص به خاطر تمکین نکردن به قانون و ... شکایت کند اما این خانم به‌واسطه مشکلات مالی شدید از گرفتن وکیل و حتی رفت‌وآمد به تهران هم عاجز بوده است.

لازم به ذکر است این گزارش بسیار خلاصه تهیه‌شده است و همه ادعاهای مطرح در این گزارش اسنادش موجود است و بولتن نیوز آماده است در صورت پیگیری بنیاد شهید موارد را به آن‌ها منتقل تا در خصوص این خانم که همسر این جانباز شهید و از رزمندگان دوران دفاع مقدس بوده است احقاق حق شده و مشکلاتی را که به‌واسطه لجبازی و برخوردهای خودسرانه یک کارشناس پیش‌آمده حل شود.

نام جانباز و همسر ایشان و شماره تماس در نزد سایت بولتن نیوز محفوظ است.

سایت بولتن نیوز به‌واسطه وظیفه رسانه‌ای‌اش، پیگیر این موضوع و موضوعات و مشکلات مردم که باعث دغدغه‌های زیادی شده است تا در فضای رسانه‌ای کشور فعال است، خواهد بود.