حاج رضا چهارشنبه 25 مهر 1397 10:45 ق.ظ نظرات ()
اصل 30 قانون اساسی را مطالعه بفرمایید
بانک جهانی به تازگی گزارشی منتشر کرده که نشان می‌دهد، کشورمان در خصوصی‌سازی مدارس متوسطه بین سال‌های ۱۹۹۸ تا ۲۰۱۷ در میان کشور‌های دنیا رکورددار است.

پولی‌ترین آموزش و پرورش دنیا شدیمبه گزارش بولتن نیوز به نقل از روزنامه جوان ، بانک جهانی به تازگی گزارشی منتشر کرده که نشان می‌دهد، کشورمان در خصوصی‌سازی مدارس متوسطه بین سال‌های ۱۹۹۸ تا ۲۰۱۷ در میان کشور‌های دنیا رکورددار است. در حالی که آموزش‌و‌پرورش در کشور ما به عنوان یک نهاد حاکمیتی از اصل ۴۴ قانون اساسی مستثنی است و برون‌سپاری خدمات آموزشی در قالب خصوصی‌سازی همواره از سوی مدیران ارشد اجرایی کشور تکذیب شده است.
آخرین آمار در دسترس مدارس غیردولتی کشورمان متعلق به سال ۱۳۹۲ است و پس از آن دیگر آماری در رسانه‌ها در این خصوص منتشر نشده است. البته به جز آمار کلی ۱۳ هزاری که مرضیه گرد رئیس وقت سازمان مدارس غیردولتی در سال ۹۵ اعلام کرده بود.
این گم شدن رد آمار مدارس غیردولتی از سال ۹۳ و همزمان با تدوین و تصویب لوایح پشتیبان خصوصی‌سازی آموزش‌و‌پرورش از جمله بسته حمایتی این مدارس، لایحه دائمی شدن تأسیس و اداره مدارس غیردولتی، لایحه بودجه سال‌های ۹۶ و ۹۷ و برنامه ششم توسعه اتفاق افتاده است.
از طرفی مشاهدات میدانی و خبر‌های پراکنده از راه‌اندازی مدارس غیردولتی در شهرستان‌ها و استان‌های مختلف کشور نشان‌دهنده گسترش کمی مدارس غیردولتی و افزایش مشارکت بخش خصوصی در تأسیس مدارس و مدرسه داری است.
با وجود این، مسئولان آموزش‌و‌پرورش با استناد به اینکه مدارس خصوصی در کنار مدارس دولتی فعالیت می‌کنند و قرار نیست آموزش‌و‌پرورش رایگان مصرح در قانون اساسی را تحت تأثیر قرار دهند بر آتش تنور خصوصی‌سازی می‌دمند.

ادامه مطلب را در اینجا بخوانید