حاج رضا شنبه 17 آذر 1397 03:32 ب.ظ نظرات ()
 
 گروه اقتصادی: در سفرهای خارجی زنگنه وزیر نفت بخصوص در اجلاسهای اوپک همواره تعدادی از نمایندگان وی را همراهی می کنند حال سوال این است که این نمایندگان باید مجیزگو وزیر باشند یا مطالبه گر؟

به گزارش خبرنگار بولتن نیوز اجلاس 175 اوپک طی روزهای پنجشنبه و جمعه گذشته در وین پایتخت اتریش برگزار شد.

بیژن زنگنه وزیر نفت روز چهارشنبه 14 آذر به منظور شرکت در این اجلاس عازم وین شد.

کاهش تولید حداقل یک میلیون بشکه ای نفت از جمله دستور کار این اجلاس است.

آنچه در این سفر اهمیت دارد همراهی سه نماینده مجلس شورای اسلامی با وزیر نفت است.

غلامعلی جعفرزاده نماینده رشت و عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات، اسداله قره خانی نماینده علی آباد کتول و سلام امینی نماینده ایلام سه نماینده ای هستند که زنگنه را در این سفر همراهی کردند.

البته همراهی نمایندگان با وزیر نفت مسبوق به سابقه است. در همین راستا در اجلاس 174 اوپک که در تیر امسال برگزار شد، نیز چهار نماینده همراه وزیر نفت بودند.

بهروز نعمتی نماینده تهران، ری، اسلامشهر و شمیرانات، علی ادیانی راد نماینده قائم‌شهر، سوادکوه، جویبار، سیمرغ و سوادکوه شمالی، حسن بیگلری نماینده سقز و بانه و حسن بهرام نیا نماینده نهاوند، چهار نماینده ای بودند که این وزیر را در سفر گذشته اش به اوپک همراهی کردند.

حال سوال این است که حضور نمایندگان همراه وزیر با چه هدفی صورت می گیرد؟ آیا نمایندگان باید مطالبات مردم ایران را پیگیری کنند و پیگیر وظیفه نظارتی خود بر قراردادها و حقوق ملت ایران باشند و یا به قول برخی رسانه ها تماشاگرانی برای تشویق و مدح عملکرد وزیر پس از پایان اجلاس هستند؟.

این سوالی است که نمایندگان با عملکرد خود می توانند به آن جواب دهند. به عبارت دیگر ارزیابی عملکرد نمایندگان در این سفرها نشان خواهد داد که آنها مطالبه گر بودند یا مجیزگو.

بولتن نیوز در روزهای گذشته اخباری به همراه برخی اسناد مبنی بر تخلفات در شرکت مناطق نفت خیر جنوب منتشر کرد و درباره حیف و میل بیت المال و ضرر و زیان ناشی از آن هشدار داد.

بولتن نیوز سعی کرد تا ضمن اطلاع رسانی در این زمینه حساسیت نمایندگان مجلس بخصوص کمیسیون انرژی را برانگیزد و نمایندگان در راستای وظیفه نظارتی خود به این موضوع ورود کنند.

در همین راستا اسداله قره خانی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس در مصاحبه با خبرنگار بولتن نیوز از برخورد کمیسیون انرژی با تخلفات نفتی خبر داد و تاکید کرد که کمیسیون با هر گونه تخلفات نفتی برخورد می کند و در صورت تحویل مستندات به کمیسیون، ما ورود خواهیم کرد.

حال قره خانی یکی از همراهان وزیر نفت در سفر به وین است.

انتظار از این نماینده مجلس این است که در راستای وظیفه نظارتی خود و بعنوان نماینده کمیسیون انرژی مجلس، از وزیر درباره تخلفات نفتی که در زیر مجموعه وزارت نفت اتفاق می افتد، توضیح بخواهد.

قطعا در این سفر چند روزه و حداقل در طول پرواز از تهران تا وین و یا برعکس، فرصت مناسبی در اختیار خواهد داشت تا در خصوص اجرایی شدن خواست کمیسیون انرژی با وزیر به راهکار مناسبی دست یابند.

بولتن نیوز این آمادگی را دارد تا در خصوص پیگیریهای نمایندگان از وزیر نفت اطلاع رسانی کند.

امید است ما شاهد مطالبه گری نمایندگان از وزیر نفت و هر وزیر دیگر در سفرهای خارجی باشیم.